FRENCH OPEN 2023: WOMEN'S DRAW

The full draw for the women's singles tournament at the 2023 French Open in Paris. Semi-Finals

Iga Swiatek (Pol) (1) vs Beatriz Haddad Maia (Bra) (14)

Karolina Muchova (Cze) vs Aryna Sabalenka (Blr) (2)

Quarter-Finals

Top Half

Iga Swiatek (Pol) (1) bt Coco Gauff (USA) (6) 6-4 6-2

Beatriz Haddad Maia (Bra) (14) bt Ons Jabeur (Tun) (7) 3-6 7-6 (7-5) 6-1

Stay updated with the latest French Open scores & scheduleMen's Draw I News in briefGet Sky Sports | Download the Sky Sports App

Bottom Half

Karolina Muchova (Cze) bt Anastasia Pavlyuchenkova (Rus) 7-5 6-2

Aryna Sabalenka (Blr) (2) bt Elina Svitolina (Ukr) 6-4 6-4

Fourth Round

Top Half

Iga Swiatek (Pol) (1) bt Lesia Tsurenko (Ukr) 5-1 (retired)

Coco Gauff (USA) (6) bt Anna Karolina Schmiedlova (Svk) 7-5 6-2

Beatriz Haddad Maia (Bra) (14) bt Sara Sorribes Tormo (Spa) 6-7 (3-7) 6-3 7-5

Ons Jabeur (Tun) (7) bt Bernarda Pera (USA) 6-3 6-1

Stay updated with the latest French Open scores & scheduleMen's Draw I News in briefGet Sky Sports | Download the Sky Sports App

Bottom Half

Karolina Muchova (Cze) bt Elina Avanesyan (Rus) 6-4 6-3

Anastasia Pavlyuchenkova (Rus) bt Elise Mertens (Bel) (28) 3-6 7-6 (7-3) 6-3

Elina Svitolina (Ukr) bt Daria Kasatkina (Rus) (9) 6-4 7-6 (7-5)

Aryna Sabalenka (Blr) (2) bt Sloane Stephens (USA) 7-6 (7-5) 6-4

Third Round

Top Half

Iga Swiatek (Pol) (1) bt Wang Xinyu (Chn) 6-0 6-0

Lesia Tsurenko (Ukr) bt Bianca Andreescu (Can) 6-1 6-1

Anna Karolina Schmiedlova (Svk) bt Kayla Day (USA) 6-1 6-3

Coco Gauff (USA) (6) bt Mirra Andreeva (Rus) 6-7 (5-7) 6-1 6-1

Sara Sorribes Tormo (Spa) bt Elena Rybakina (Kaz) (4) (walkover)

Beatriz Haddad Maia (Bra) (14) bt Ekaterina Alexandrova (Rus) (23) 5-7 6-4 7-5

Bernarda Pera (USA) bt Elisabetta Cocciaretto (Ita) 6-4 7-6 (7-2)

Ons Jabeur (Tun) (7) bt Olga Danilovic (Ser) 4-6 6-4 6-2

Stay updated with the latest French Open scores & scheduleMen's Draw I News in briefGet Sky Sports | Download the Sky Sports App

Bottom Half

Karolina Muchova (Cze) bt Irina-Camelia Begu (Rom) (27) 6-3 6-2

Elina Avanesyan (Rus) bt Clara Tauson (Den) 3-6 6-1 7-5

Anastasia Pavlyuchenkova (Rus) bt Anastasia Potapova (Rus) (24) 4-6 6-3 6-0

Elise Mertens (Bel) (28) bt Jessica Pegula (USA) (3) 6-1 6-3

Elina Svitolina (Ukr) bt Anna Blinkova (Rus) 2-6 6-2 7-5

Daria Kasatkina (Rus) (9) bt Peyton Stearns (USA) 6-0 6-1

Sloane Stephens (USA) bt Yulia Putintseva (Kaz) 6-3 3-6 6-2

Aryna Sabalenka (Blr) (2) bt Kamilla Rakhimova (Rus) 6-2 6-2

Second Round

Top Half

Iga Swiatek (Pol) (1) bt Claire Liu (USA) 6-4 6-0

Wang Xinyu (Chn) bt Rebecca Peterson (Swe) 7-6 (7-5) 6-2

Bianca Andreescu (Can) bt Emma Navarro (USA) 6-1 6-4

Lesia Tsurenko (Ukr) bt Lauren Davis (USA) 6-3 1-0 (retired)

Anna Karolina Schmiedlova (Svk) bt Aliona Bolsova (Spa) 6-3 6-4

Kayla Day (USA) bt Madison Keys (USA) (20) 6-2 4-6 6-4

Mirra Andreeva (Rus) bt Diane Parry (Fra) 6-1 6-2

Coco Gauff (USA) (6) bt Julia Grabher (Aut) 6-2 6-3

Elena Rybakina (Kaz) (4) bt Linda Noskova (Cze) 6-3 6-3

Sara Sorribes Tormo (Spa) bt Petra Martic (Cro) 6-4 6-1

Ekaterina Alexandrova (Rus) (23) bt Anna-Lena Friedsam (Ger) 6-2 6-0

Beatriz Haddad Maia (Bra) (14) bt Diana Shnaider (Rus) 6-2 5-7 6-4

Elisabetta Cocciaretto (Ita) bt Simona Waltert (Sui) 6-2 6-3

Bernarda Pera (USA) bt Donna Vekic (Cro) (22) 3-6 6-4 6-3

Olga Danilovic (Ser) bt Jasmine Paolini (Ita) 6-2 7-5

Ons Jabeur (Tun) (7) bt Oceane Dodin (Fra) 6-2 6-3

Stay updated with the latest French Open scores & scheduleMen's Draw I News in briefGet Sky Sports | Download the Sky Sports App

Bottom Half

Karolina Muchova (Cze) bt Nadia Podoroska (Arg) 6-3 0-6 6-3

Irina-Camelia Begu (Rom) (27) bt Sara Errani (Ita) 6-3 6-0

Clara Tauson (Den) bt Leylah Fernandez (Can) 6-3 5-7 6-4

Elina Avanesyan (Rus) bt Leolia Jeanjean (Fra) 6-0 7-5

Anastasia Pavlyuchenkova (Rus) bt Ludmilla Samsonova (Rus) (15) 4-6 7-5 7-5

Anastasia Potapova (Rus) (24) bt Mayar Sherif (Egy) 3-6 6-4 6-1

Elise Mertens (Bel) (28) bt Camila Osorio (Col) 6-3 7-6 (7-3)

Jessica Pegula (USA) (3) bt Camila Giorgi (Ita) 6-2 (retired)

Anna Blinkova (Rus) bt Caroline Garcia (Fra) (5) 4-6 6-3 7-5

Elina Svitolina (Ukr) bt Storm Hunter (Aus) 2-6 6-3 6-1

Peyton Stearns (USA) bt Jelena Ostapenko (Lat) (17) 6-3 1-6 6-2

Daria Kasatkina (Rus) (9) bt Marketa Vondrousova (Cze) 6-3 6-4

Sloane Stephens (USA) bt Varvara Gracheva (Rus) 6-2 6-1

Yulia Putintseva (Kaz) bt Qinwen Zheng (Chn) (19) 6-3 4-6 6-2

Kamilla Rakhimova (Rus) bt Magdalena Frech (Pol) 6-3 6-4

Aryna Sabalenka (Blr) (2) bt Iryna Shymanovich (Blr) 7-5 6-2

First Round

Top Half

Iga Swiatek (Pol) (1) bt Cristina Bucsa (Spa) 6-4 6-0

Claire Liu (USA) bt Ylena In-Albon (Sui) 6-1 6-4

Rebecca Peterson (Swe) bt Fiona Ferro (Fra) 6-2 6-0

Xin Yu Wang (Chn) bt Marie Bouzkova (Cze) (31) 6-4 7-6 (7-5)

Bianca Andreescu (Can) bt Victoria Azarenka (Blr) (18) 2-6 6-3 6-4

Emma Navarro (USA) bt Anna Kalinskaya (Rus) 6-2 3-6 6-4

Lauren Davis (USA) bt Lin Zhu (Chn) 6-3 6-3

Lesia Tsurenko (Ukr) bt Barbora Krejcikova (Cze) (13) 6-2 6-4

Anna Karolina Schmiedlova (Svk) bt Veronika Kudermetova (Rus) (11) 6-3 6-1

Aliona Bolsova (Spa) bt Kristina Kucova (Svk) 6-2 6-1

Kayla Day (USA) bt Kristina Mladenovic (Fra) 7-5 6-1

Madison Keys (USA) (20) bt Kaia Kanepi (Est) 6-1 3-6 6-0

Diane Parry (Fra) bt Anhelina Kalinina (Ukr) (25) 6-2 6-3

Mirra Andreeva (Rus) bt Alison Riske-Amritraj (USA) 6-2 6-1

Julia Grabher (Aut) bt Arantxa Rus (Ned) 6-2 6-3

Coco Gauff (USA) (6) bt Rebeka Masarova (Spa) 3-6 6-1 6-2.

Elena Rybakina (Kaz) (4) bt Brenda Fruhvirtova (Cze) 6-4 6-2

Linda Noskova (Cze) bt Danka Kovinic (Mne) 6-3 2-1 (retired)

Sara Sorribes Tormo (Spa) bt Clara Burel (Fra) 7-6 (7-0) 6-2

Petra Martic (Cro) bt Shelby Rogers (USA) (32) 3-6 6-3 6-2

Ekaterina Alexandrova (Rus) (23) bt Viktoriya Tomova (Bul) 6-1 2-6 6-1

Anna-Lena Friedsam (Ger) bt Nao Hibino (Jpn) 6-3 3-6 6-4

Diana Shnaider (Rus) bt Rebecca Marino (Can) 6-3 7-5

Beatriz Haddad Maia (Bra) (14) bt Tatjana Maria (Ger) 6-0 6-1

Elisabetta Cocciaretto (Ita) bt Petra Kvitova (Cze) (10) 6-3 6-4

Simona Waltert (Sui) bt Elizabeth Mandlik (USA) 6-1 4-6 6-2

Bernarda Pera (USA) bt Anett Kontaveit (Est) 7-6 (8-6) 6-2

Donna Vekic (Cro) (22) bt Dayana Yastremska (Ukr) 6-2 7-5

Jasmine Paolini (Ita) bt Sorana Cirstea (Rom) (30) 7-5 2-6 6-2

Olga Danilovic (Ser) bt Kateryna Baindl (Ukr) 6-3 6-2

Oceane Dodin (Fra) bt Selena Janicijevic (Fra) 0-6 6-2 6-1.

Ons Jabeur (Tun) (7) bt Lucia Bronzetti (Ita) 6-4 6-1

Stay updated with the latest French Open scores & scheduleMen's Draw I News in briefGet Sky Sports | Download the Sky Sports App

Bottom Half

Karolina Muchova (Cze) bt Maria Sakkari (Gre) (8) 7-6 7-5

Nadia Podoroska (Arg) bt Jessika Ponchet (Fra) 6-5 0-2

Sara Errani (Ita) bt Jil Belen Teichmann (Swi) 3-6 6-4 6-2

Irina-Camelia Begu (Rom) (27) bt Anna Bondar (Hun) 6-4 6-2

Leylah Fernandez (Can) bt Magda Linette (Pol) (21) 6-3 1-6 6-3

Clara Tauson (Den) bt Aliaksandra Sasnovich (Blr) 6-2 6-0

Leolia Jeanjean (Fra) bt Kimberly Birrell (Aus) 6-4 6-7 (6-8) 6-3

Elina Avanesyan (Rus) bt Belinda Bencic (Swi) (12) 6-3 2-6 6-4

Ludmilla Samsonova (Rus) (15) bt Katie Volynets (USA) 6-0 6-1

Anastasia Pavlyuchenkova (Rus) bt Linda Fruhvirtova (Cze) 6-2 6-2

Mayar Sherif (Egy) bt Madison Brengle (USA) 6-3 6-1

Anastasia Potapova (Rus) (24) bt Taylor Townsend (USA) 6-1 6-2

Elise Mertens (Bel) (28) bt Viktoria Hruncakova (Svk) 6-1 6-4

Camila Osorio (Col) bt Ana Bogdan (Rom) 3-6 6-3 7-5

Camila Giorgi (Ita) bt Alize Cornet (Fra) 6-3 6-4

Jessica Pegula (USA) (3) bt Danielle Collins (USA) 6-4 6-2

Caroline Garcia (Fra) (5) bt Xiyu Wang (Chn) 7-6 (7-4) 4-6 6-4

Anna Blinkova (Rus) bt Ysaline Bonaventure (Bel) 6-2 6-0

Storm Hunter (Aus) bt Nuria Parrizas-Diaz (Spa) 6-4 2-6 4-6

Elina Svitolina (Ukr) bt Martina Trevisan (Ita) (26) 6-2 6-2

Jelena Ostapenko (Lat) (17) bt Tereza Martincova (Cze) 6-3 7-5

Peyton Stearns (USA) bt Katerina Siniakova (Cze) 7-6 (9-7) 6-2

Marketa Vondrousova (Cze) bt Alycia Parks (USA) 6-4 6-0

Daria Kasatkina (Rus) (9) bt Jule Niemeier (Ger) 6-3 6-4

Sloane Stephens (USA) bt Karolina Pliskova (Cze) (16) 6-0 6-4

Varvara Gracheva (Rus) bt Dalma Galfi (Hun) 6-4 2-6 6-1

Yulia Putintseva (Kaz) bt Maryna Zanevska (Bel) 7-5 7-6 (7-3)

Qinwen Zheng (Chn) (19) bt Tamara Zidansek (Slo) 6-3 6-1

Magdalena Frech (Pol) bt Shuai Zhang (Chn) (29) 1-6 1-6

Kamilla Rakhimova (Rus) bt Sara Bejlek (Cze) 0-6 3-5

Iryna Shymanovich (Blr) bt Panna Udvardy (Hun) 7-6 3-6 1-6

Aryna Sabalenka (Blr) (2) bt Marta Kostyuk (Ukr) 3-6 2-6

2023-05-25T16:57:24Z dg43tfdfdgfd